+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Atatürk Öğretmen Akademisi Tez Düzenleme Merkezi

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Atatürk Öğretmen Akademisi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Alanlarında Doktora Programı, Yüksek Lisans, Lisans ve Meslek Yüksek Okulu bölümlerinde hazırlanmış olan tüm tezlerin tez yazım kılavuzlarına göre tez düzenlemesi yapmaktayız. Tez Düzenleme kapsamında Kapak, İçindekiler Sayfasının Otomatik Düzeyde Ayarlanması, Sayfa Numarası, Şekiller Listesi, Tablolar Listesi, Görseller Listesi, Sayfa Köşe Ayarlarının ayarlanması, Sayfa yapısının ayarlanması, Kaynakça Sayfasının Düzenlemesi, Dipnotların ayarlanması, Sayfa aralıklarının ayarlanması, punto ayarlarının ayarlanması vb. tüm tez düzenleme hizmetlerini vermekteyiz. Peki Düzenleme yaparken nelere dikkat edilmelidir.Bu makalemizde bunlardan sırası ile bahsedeceğiz.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nde Yüksek Lisans, Doktora ve Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme projesi hazırlayan öğrencilerin yazım kılavuzuna göre hazırlamaları gerekmektedir. Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri Sağlık Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde tez veya proje hazırlayan öğrencilerin, kendi enstitülerinin tez yazım kılavuzuna göre hazırlamaları gerekmektedir.

Eğer başka bir Üniversite veya Başka bir Enstitünün tez yazım kılavuzuna göre tez ya da proje hazırlayan öğrencilerin yapmış oldukları tüm çalışmaları geçersiz sayılacaktır.

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri Sağlık Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin tez ya da proje hazırlarken dikkat etmeleri gereken, çok önemli noktalar bulunmaktadır.

Unutmayın Yüksek Lisans Tezi, Doktora Tezi veya Tezsiz Yüksek Lisans Projesinin hazırlanış biçimleri aynıdır. İkisinin mantığı da aynıdır ve hazırlanmış olan tüm tezlerin, herhangi bir tez, dergi, internet sitesi vb. kaynaklardan direk kopyalayarak çalışmaya konulmaması gerekmektedir.

Çünkü, kopyalama yapılıp direk çalışmaya konulursa,

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin intihal tespit programları, bunu hemen anlayacak ve sonuca bağlayacaktır. Hazırlanmış olan tez ya da projede kopyala yapıştır tespit edilirse ve kendi özgün cümlelerinizle tezinizi yazmazsanız, teziniz veya bitirme projeniz geçersiz sayılacaktır.

Tez veya proje hazırlarken dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise, tezimizi veya projemizi Enstitümüzün belirlemiş olduğu tez yazım kuralları doğrultusunda ve belirlenmiş olan şablona göre yapmamız gerekmektedir. Tüm tezi özgün cümleler ile yazsanız da, eğer enstitünüzün tez yazım kurallarına göre hazırlamazsanız geçersiz sayılacaktır.

Şimdi size sırası ile Atatürk Öğretmen Akademisi’nde Tez Düzenleme yaparken nelere dikkat etmeniz gerekmekte onlardan bahsedelim.

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ SAYFA KENAR BOŞLUKLARI

Sayfa kenar boşlukları, tezin A4 sayfa biçiminin nasıl olması gerektiğini belirten bir kuraldır. Bu kural, Tez Düzenlemeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken il kuraldır. Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde tez veya proje hazırlayan öğrenciler tez yazım kılavuzlarında yer alan kenar boşluk kurallarına göre, tezlerinin sayfa yapısını ayarlayarak tezlerinizi yazmaları gerekmektedir. 

Unutmayın!!! Her Üniversitenin ve Her Enstitünün Tez yazım kılavuzları farklıdır. Bu nedenle, Tez Düzenlemesi yaparken mutlaka enstitünüzün son güncel tez yazım kılavuzuna göre tez düzenleme işlemlerinizi ve sayfa kenar boşluk ayarlarını yapmayı unutmayınız.

NOT: Aşağıda bulunan kenar boşlukları konuyu anlayabilmeniz adına bir örnek teşkil etmektedir. Güncel kenar boşluk ayarlarınızı lütfen tez yazım kılavuzunuz en güncel halinden bakınız.

Sayfa-Kenar-Bosluklari-Arel-Universitesi

 

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİKAPAK SAYFALARI

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde tez veya proje hazırlayan öğrencilerin, yazımı bitmiş olan tüm tez ve bitirme projelerinin kapak sayfalarının olması gerekmektedir. Tüm tezlerde iç kapak ve dış kapak sayfaları bulunmaktadır. Kapak sayfalarının da, tez yazım kurallarına göre hazırlanması ve düzenlemesi gerekmektedir. Çünkü, tez yazım işlemi bittikten sonra tez öğrencilerin hepsi tez savunmasına girmektedir. Yüksek Lisans savunmalarında 3 kişi, Doktora Tez savunmalarında 5 kişi bulunmaktadır.  Bu savunmaya, öğrencinin tez danışma dışında kişilerde katılmaktadır. Bu yüzden, yazılan tüm tezlerde Kapak sayfaları bulunmaktadır.
Atatürk Öğretmen Akademisi Kapak sayfalarında “Üniversite Adı, Anabilim dalı, Tezin Konusu, Öğrencinin Adı Soyadı, Tez Danışmanının Adı Soyadı” gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin düzenlenme işlemi de, Üniversitenin ve Enstitünün yayınlamış olduğu tez yazım kılavuzuna göre yapılması gerekmektedir. Aşağıda yer alan görselde, tez kapak sayfası örneği bulunmaktadır.
Tez kapak sayfaları bu görseldeki gibi hazırlanmaktadır. Aşağıdaki görselde yer alan bilgiler tüm tezlerin kapak sayfalarında yer alması gerekmektedir. Ancak tüm tezlerin kapak şablonu, yani biçimsel düzeni birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kapak sayfalarınızı Arel Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde tez veya proje yazım kılavuzunuzda yer alan biçimsel kurallara göre düzenlemeniz gerekmektedir.

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ İÇİNDEKİLER SAYFASI

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde İçindekiler sayfası, bir tezde yer alan başlıkların hangi sayfada olduğunu gösteren bir sayfadır. Tez düzenleme işlemleriniz sırasında, bu sayfayı da oluşturmanız gerekmektedir.

Bu sayfanın oluşturulması da, ana tez yazım kurallarındandır. İçindekiler sayfa yapısı, tüm Üniversitelerde ve enstitülerde farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, tezinizin içindekiler sayfasını oluşturmadan önce, tez yazım kılavuzunuzda yer alan içindekiler sayfası örneğine mutlaka bakınız. Daha sonra, belirtilen kurallara göre içindekiler sayfanızı oluşturunuz. Unutmayın!!! Farklı bir enstitünün veya farklı bir Üniversitenin içindekiler sayfası örneği ile, içindekiler sayfanızı oluşturursanız, teziniz geçersiz sayılacaktır.

NOT: Aşağıda bulunan içindekiler sayfası konuyu anlayabilmeniz adına bir örnek teşkil etmektedir. Güncel içindekiler sayfa ayarlarınızı lütfen tez yazım kılavuzunuz en güncel halinden bakınız.

Icindekiler-Sayfasi-Arel-Universitesi

S

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ TABLOLAR LİSTESİ VE ŞEKİLLER LİSTESİ

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Görseller Listesi tez düzenlemesi yapılırken hazırlanan önemli sayfalardan bir tanesidir. İlgili enstitünüz, tezinizde tablo, şekil veya bir resim görseli bulunduğunda, bunların ne olduğunu ve ne anlattığını belirtmenizi istemektedir.

Bu nedenle, tezinizde yer alan tüm tablo, şekil veya resim görselini adlandırmanız daha sonra da bunları ayrı ayrı sayfalar oluşturarak, içindekiler sayfasından sonra göstermeniz gerekmektedir. Bu kural, Türkiye’de bulunan tüm Üniversitelerin enstitülerinde geçerlidir.

NOT: Aşağıda bulunan tablolar ve şekiller listesi sayfaları konuyu anlayabilmeniz adına bir örnek teşkil etmektedir. Güncel tablolar ve şekiller listesi sayfa ayarlarınızı lütfen tez yazım kılavuzunuz en güncel halinden bakınız.

 

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİÖZET VE ABSTRACT SAYFASI

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde Özet ve Abstract sayfaları, tez yazım süreci bittiğinde tez çalışmasını özetleyen sayfalardır. Bu sayfaların da tez düzenleme sürecinde düzenlenmesi gerekmektedir. Çünkü, Üniversitelerin belirlemiş oldukları Özet ve Abstract sayfa örnekleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kılavuzunuzda belirtilen kurallara göre, Özet ve Abstract sayfalarınızı yazmanız ve düzenlemeniz gerekmektedir. Örnek Özet ve Abstract sayfası aşağıda yer alan görsellerde gösterilmektedir.

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde Tez yazım işlemi bittikten sonra, tezinizi tez yazım kılavuzuna göre düzenlemeniz gerekmektedir. Arel Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü Tez yazım kılavuzunuza göre tezinizi düzenlemezseniz eğer, teziniz geçersiz sayılacaktır.

Tez Düzenleme sürecinizde, yukarıda belirtilen hususlarda düzenleme yapmanız gerekmektedir. Yukarıda anlattığımız kurallar, tüm tez yazım kılavuzlarında anlatılan ve uygulanan genel kuralları içermektedir. Tez yazım süreciniz bittikten sonra, tez düzenleme sürecinizde destek almak vb. konularda sorularınız olursa eğer, bize ulaşabilirsiniz.

NOT: Aşağıda bulunan Özet ve Abstract sayfaları konuyu anlayabilmeniz adına bir örnek teşkil etmektedir. Güncel Özet ve Abstract sayfa ayarlarınızı lütfen tez yazım kılavuzunuz en güncel halinden bakınız.

Ozet-ve-Abstract-Arel-Universitesi

NOT: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm kurallar, bir tezde olması gereken en önemli kurallardır. Ancak, bir tezde veya projede olması gereken birçok kural bulunmaktadır. Bu nedenle, enstitünüzün paylaşmış olduğu tez veya proje yazım kılavuzunu inceledikten sonra, tez yazım sürecinize geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü Yüksek Lisans & Doktora Lisansüstü Yazım Kılavuzlarına aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

Atatürk Öğretmen Akademisi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü Yüksek Lisans & Doktora Lisansüstü Yazım Kılavuzları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button