+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

İntihal Nasıl Düzeltilir

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Bildiğimiz gibi tez yazım sürecinde en çok sıkıntı çekilen konulardan biriside, intihal oranının yüksek çıkmasıdır. Herkes tezini özgün bir şekilde yazdığı düşünmekte ve intihal oranın nasıl yüksek çıktığını anlamamaktadır. Bu yazımızda siz değerli hocalarımıza ve öğrencilerimize intihal oranın nasıl düzeltilir, bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz. İntihal oranı düzeltmenin ne yazık ki tek bir yolu bulunmaktadır. Herkes bu oran değiştirme olayının birçok yolu olduğunu düşünmektedir ve çeşitli yollara başvurmaktadır. İntihal oranı düşürmenin yalnızca tek bir yolu olduğunu üzülerek belirtmek isterim. 

Yazdığımız tezlerde intihal oranı düzeltmenin tek bir yolu vardır. Bu yolda intihal olan yerlerin, yani alıntı olan yerlerin yeniden yazılarak düzeltilmesidir. İntihal çıkan yerleri özgün bir şekilde yazarak düzeltmemiz gerekmektedir. Örnek olarak aşağıdaki resime bakıp yazımıza devam edelim.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kırmızıyla çizilmiş olan yerler intihal çıkan yerlerdir. İntihal oranını düşürmek için bu çizili olan yerlerin yeniden özgün ifadelerle yazılıp düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun gibi  yerleri tezimizde yeniden özgün bir şekilde yazıp düzelttikten sonra intihal oranımız düşecektir. Daha sonrada intihal oranımız düşecek ve geçer not alacaksınızdır. Tezimizde intihal olan yerleri tezimizde yeniden yazıp düzelttikten sonra intihal oranımız aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

Yukarıda bulunan resimdeki intihal oranı geçer not alınan bir intihal oranıdır. İntihal oranında geçer not maksimum %15 ve %16 arasındadır. Bu oranların üstündeki tezlerin intihal oranları geçersiz sayılacaktır. 

İntihal oranı düşürme, İntihal Raporu Alma vb. işlemler için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button