+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

İstanbul Gedik Ü. Lisansüstü Tez Yazım Kılavuzu

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Bu kılavuzun amacı, Gedik Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri vb. gibi Enstitülerinden herhangi birine bağlı anabilim dallarında hazırlanan yüksek lisans ve doktora tez ve projelerinde bilimsel yazım kurallarına uygun bir standart sağlamaktır. Yüksek lisans ve doktora tezi hazırlayacak olan adaylar bu kılavuzda belirtilen standartlara uymak zorundadır.

GENEL BİÇİM VE YAZIM KURALLARI

Tez metni A4 (21×29.7 cm) boyutunda 70-100 gr birinci hamur beyaz kâğıda yazılmalıdır.

Tez, geliştirilmiş bir kelime işlemci paket programı kullanılarak (Microsoft Office vb.) yazılmalıdır. Kaliteli yazıcı kullanılarak kâğıdın tek veya her iki yüzüne birden (önlü-arkalı) çıktı alınmalıdır.

Ana metinde “Times New Roman” 12 puntoluk yazı karakteri kullanılmalıdır. Dipnotlar, çizelge ve tablolarda, sayfaya sığdırılabilmesi amacıyla 10 veya daha küçük puntolar kullanılabilir. Bütün yazılar siyah renkte olmalıdır. Noktalama işaretlerinden önce ara verilmemelidir ve noktalama işaretlerinden sonra bir karakter boşluk bırakılmalıdır.

Yazımda her sayfanın sol kenarında 4 cm, sağ kenarında 2,5 cm, üst ve alt kenarlarında ise 3 cm boşluk bırakılmalı, yazılar bu çerçevenin dışına taşmamalıdır. Satır sonlarında kelimeler bölünmemelidir. Sayfa sonuna gelen başlık veya alt başlıklardan sonra en az iki satır yazı bulunmalıdır. Metin sol ve sağ kenarda bloklanmalıdır.

Metnin yazımında kullanılacak standart satır aralığı 1,5 olmalıdır. Şekil, resim ve tablo yazıları ile alıntılar ve dipnotlar yazımında ise 1 tam aralık kullanılmalıdır. Tarih ve kurum kısaltmaları hariç, satırlar rakam, kısaltma, simge ve sembol ile başlamamalıdır. 

Tez yazım kılavuzu ve Örnek tez yazım şablonuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İstanbul Gedik Üniversitesi Sosyal,Fen, Sağlık Bilimleri Tez Yazım Kılavuzu

Tez Düzenleme vb. işlemler için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button