+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yazım Kılavuzu

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Bu kılavuzda Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hazırlanan Lisans Bitirme Projeleri/Tezleri, Yüksek Lisans Bitirme Projesi, Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri ile Derse Yönelik Araştırma Raporları ve Seminer Çalışmalarının düzenlenme biçimiyle ilgili bilimsel yazım kuralları ve genel ilkeler yer almaktadır.

Bu kılavuzda, daha kısa ve kolay anlatım için Yüksek Lisans Bitirme Projesi, Yüksek Lisans ve Doktora
Tezleri ile Derse Yönelik Araştırma Raporları ve Seminer Çalışmaları için “tez” sözcüğü kullanılacaktır.

GENEL KURALLAR

Tezler bilgisayar ortamında hazırlanır ve çıktıları lazer ya da mürekkep püskürtmeli yazıcılardan alınır. Daktilo ile tez yazımı ve nokta vuruşlu yazıcı çıktıları kabul edilmez. Tezin hiç bir bölümünde elle ya da daktilo ile yapılan düzeltmeler, silintiler, kazıntılar kabul edilmez.

Tezde yer alan tablolar, şekiller ve formüller bilgisayar ortamında oluşturulur. Bilgisayar ortamında oluşturulması mümkün olmayan şekiller teknik resim ilkelerine göre çizilir, yazı ve simgeler şablonla yazılır. Bu tür şekillerde elle düzeltme yapılmaz. Tezde yer alan tüm tablo ve şekillere metin içerisinde atıf yapılır.

Sayfa Düzeni

Tezde, sayfanın sol kenarından 4 cm, diğer kenarlarından 2,5 cm boşluk bırakılmalıdır. Dipnotlar varsa, bu sınırlar içinde kalmalıdır. Tüm ilk sayfalarda (içindekiler, kısaltmalar, tablo, şekil ve simge listeleri, önsöz, özet, bölümler, kaynaklar, ekler v.b gibi) başlık için sayfa üst kenarından 5 cm aşağıdan başlanır ve başlıktan sonra 3 satır aralık bırakılarak metne geçilir. Tez metninde tireleme yapılmaz, metin sol ve sağ sınırlara göre hizalanır.

SAYFA DÜZENİ

Tez yazımında kullanılacak satır aralığı, 1,5 satır aralık olmalıdır. Kısaltmalar; tablo, şekil ve simge listeleri, önsöz, özetler, kaynaklar, ekler, özgeçmiş, metin içindeki tablo ve şekillerin adları ve açıklamaları tek aralıklı olarak yazılır.

Paragraflardan önce ve sonra 1 satır boşluk bırakılır. Birinci derece başlıklardan önce 2 satır, sonra 1,5 satır boşluk bırakılır. İkinci derece başlıklardan önce 1 satır, sonra 1 satır, üçüncü ve dördüncü derece başlıklardan önce ise 1 satır, sonra 1 satır boşluk bırakılır.

Alt başlıklar sayfanın son satırı olarak yazılamaz, en azından 2 satır daha sığdırılamıyorsa başlık da sonraki sayfada yer alır. Bir paragrafın ilk satırı sayfanın son satırı, paragrafın son satırı da sayfanın ilk satırı olarak yazılamaz.

DETAYLI TEZ YAZIM KILAVUZUNU İNCELEMEK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİRİNİZ

TEZ YAZIM KILAVUZU

Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yazım Kılavuzu

Tez Düzenleme vb. işlemler için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button