+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Sakarya Üniversitesi Lisans Tez Yazım Kuralları

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Hepinizin de bildiği gibi sakarya üniversitesinde, lisans öğrenimi tamamlayabilmek için lisans bitirme ödevi çalışmasını vermemiz gerekmektedir. Peki nedir bu çalışma ve bu çalışmaya nasıl başlamalıyım, bu çalışmanın kuralları nelerdir gibi sorular almaktayız.  Bitirme ödevi çalışmasına başlamadan önce bütün öğrenciler bunları merak edip, google’ da arama yapmaya başlıyor. Ama kimse biz daha önce bu piyasada yokken bu soruların yanıtlarını bulamıyorlardı. Ama şimdi sizlere bu makalemizde bu sorularınızın cevaplarını ve bitirime tezi, bitirme ödevi veya diğer adıyla bitirme çalışmasının nasıl yazılması gerektiğini ve yazılırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları sizlerle paylaşacağım. Unutmayın bu yazıyı dikkatlice okursanız Lisans tez ödevinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

BİTİRME ÖDEVİ NASIL HAZIRLANIR?

Bitirme ödevi nasıl hazırlanır başlığımızda sizlere bu konuyu maddeler halinde sıralayacağım. Bu maddeleri çoğunuz bitirme ödevini ilk defa hazırladığından konuya pek vakıf olamayacaksınız belki de, bu yüzden siz değerli öğrencilerimiz konuyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa online destek hattından veya iletişim telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Bitirme ödevini hazırlarken aşağıda yer alan adımları takip etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır ve yazarken size kolaylık sağlayacaktır.

 • Bitirme ödevine başlamadan önce, lisans tez yazım kuralları kılavuzunu üniversitenizin İndiriniz
 • Daha sonra bu kuralları indirdikten sonra dikkatlice okuyunuz. Çünkü lisans tezinizi bu kurallar çerçevesinde yazacaksınız. Unutmayın tezinizi ne kadar güzel yazarsanız yazın, bu kurallara uyum sağlamayan arkadaşlar tezlerinden geçer not alamayacaklardır.
 • Tez yazmaya başlamadan önce akademik dil de denilen veya diğer adıyla APA yazım tekniğine bir göz atmanız gerekmektedir. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinde bütün üniversitelerde genellikle bu yazım tekniği kullanılır. Bu yazım tekniğine göre bitirme tezinizi veya lisans tezinizi yazmanız gerekmektedir.
 • Bu genel bilgileri edindikten sonra arkadaşlar, tez yazmaya başlamadan önce tez konunuzla ilgili yazılmış bir tez varmı bunun araştırmasını yapınız. Çünkü eğer yazılmış daha önce bir lisans tezi mevcut ise sizin o tezi yazmanız gerçekten kolay olacaktır. Yazılmış bir teze bakarak yazarsanız 1 ay sürecek bitirme ödevi belkide bir hafta sürecektir.
 • Konuyla ilgili materyaller topladıktan sonra, lisans tezinizin bölümlerini belirleyiniz. Bölümlerden bahsettiğim ana bölüm başlıkları ve onların alt başlıklarıdır. Bu işlemi yaparsanız eğer, lisans tezinizi yazarken veya bitirme ödevinizi yazarken sistematik olarak ilerlemenizi sağlayacak ve düzgün bir standartta o tezi yazmanıza kolaylık sağlayacaktır. Bu konuda bahsettiğim örnek içindekiler sayfası aşağıdaki gibidir.

Eğer buna benzer, konunuzla ilgili bir içindekiler sayfası yaparsanız tez yazma işleminiz sandığınızdan daha hızlı ve daha kolay ilerleyecektir. Böylece hem zamandan kazanacaksınız hem de tezinizi bir önce bitirerek büyük bir yükten kurtulacaksınız.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ LİSANS TEZ YAZIM KURALLARI

Bu başlığımızın altında ben sizlere, Sakarya Üniversitesi Lisans Tez Yazım Kurallarından Bahsedeceğim. Bu Kurallar arkadaşlar Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü veya fakültenizin yayınlamış olduğu kurallara göre değişiklik göstermektedir. Ben sizlere öncelikle Sosyal Bilimler Enstitüsüne Bağlı Öğrencilerin bitirme tezi veya diğer ismiyle lisans tez yazım kurallarından bahsedeceğim.

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yazım Kuralları

Bu başlığımızda ben size kılavuzda yer alan güncel bilgileri hemen aktaracağım. Arkadaşlar, kılavuzda yer alan bilgiler ile buradaki bilgileri isterseniz karşılaştırın, burada yer alan bilgiler kılavuzdaki bilgiler ile bire bir örtüşmektedir. Sakarya Üniversitesi sözel bölüm öğrencileri, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün Hazırlamış olduğu tez yazım kılavuzunda yer alan bilgilere göre tezlerini düzenlemeleri ve bu kurallar dahilinde tezlerini yazmaları gerekmektedir.

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün Hazırlamış Olduğu Kurallar Aşağıdaki Gibidir.

 • Ana başlıklar yani ‘BÖLÜM 1: ÖRGÜTLERDE DAVRANIŞ’ başlıklar 14 Punto Times New Roman Karakterinde olacaktır. Bunun Alt Başlıkları Yani ‘1.1. Örgüt Kültürü’ 12 Punto Times New Roman Karakterinde Olacaktır. Bu durum yazmış olduğunuz bütün tezde aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra ( İçindekiler, Tablolar, Şekiller ve Giriş) vb. gibi ana başlıklar yine 14 Punto büyüklükte Times New Roman Yazı Karakterinde olması gerekmektedir.
 • Satır aralığı ise 1.5 cm boşluk şeklinde ve 6nk,12nk arasında olmalıdır.
 • Sayfa yapısı ise, yani köşe boşlukları aşağıdaki gibidir.

Yukarıda sizlere bahsetmiş olduğum genel kurallar sizin tezinizi hazırlarken en çok ihtiyacınız olan kurallar olacaktır. Kaynakça düzenlemesi veya tez düzenlemesi için lütfen bize ulaşınız. Güncel tez yazım kılavuzunu da aşağıda yer alan bağlantı linkinden indirebilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Lisans Tez Yazım Kuralları

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEZ YAZIM KURALLARI

Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne Bağlı Öğrencilerin tez yazım kuralları sosyal bilimler enstitüsüne göre farklılık göstermektedir. Çünkü, bu kuralların sosyal bilimler enstitüsün’den farklı olmasını istemişlerdir üniversite büyükleri. Bu yazımızda yukarıda olduğu gibi sizlere genel kurallardan bahsedeceğim. Genel kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Ana başlıklar 14 punto alt başlıklar 12 punto şeklindedir.
 • Tez yazımında satır aralığı 1.5 cm şeklindedir.
 • Tez yazımında sayfa yapısı sosyal bilimler enstitüsüne göre çok farklıdır. Bu enstitünün belirlemiş olduğu kurallara göre farklılık göstermektedir. Bunu tez yazım kılavuzunda sizler bakıp daha iyi anlamanızı tavsiye ediyorum.

Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tez Yazım Kılavuzu

Tez Düzenleme vb. işlemler için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button