+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Tez Düzenleme

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Tez düzenleme işlemi yüksek lisans yaptığınız üniversitenin ya da doktora yaptığınız üniversitenin tez yazım işleminiz bittiğinde, enstitünüzün yayınlamış olduğu kılavuza göre, düzenleme işlemine tez düzenleme denir.   Peki tez düzenleme yaparken nelere dikkat edilmelidir ve bu işlemi nereden başlamalıyım gibi soruları çok sık almaktayız. Bu yazımızda sizlere, Tez Düzenleme konusu ile ilgili gerekli açıklamaları yapacağız.  

TEZ YAZIM KILAVUZUNUN NEDEN GÜNCEL OLMASI GEREKMEKTEDİR ?

Tez düzenleme yapmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk husus öncelikle tez yazdığımız üniversitenin tez yazım kılavuzunun güncel olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü, tez yazım kılavuzu  güncel değil ise tezimiz geçersiz sayılacaktır. Üniversitelerde enstitü onayı alınmadan basılan tezler geçersiz sayılmaktadır. O yüzden bir tezi düzenlemeden önce öncelikle tezi yazdığımız üniversitenin tez yazım kılavuzunun güncel olup olmadığına dikkat edelim. Güncel olan tez yazım kılavuzunu edindikten sonra, tez düzenleme işlemine geçmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde tezimiz geçersiz sayılabilir.

TEZ DÜZENLEME İŞLEMİNDE HANGİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR ?

Tez düzenleme işleminde; tez yazım kılavuzunda yer alan kurallara göre, tezin kapak sayfaları,içindekiler listesi,tablolar listesi,şekiller listesi,grafikler listesi, özet- abstract sayfalarının ayarlanması, sayfa düzeninin ayarlanması, sayfa numaralarının verilmesi işlemleri yapılmaktadır. Unutmayın!!! bu işlemi yapmadan önce, tez yazım kılavuzunun güncel olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde teziniz geçersiz sayılacaktır.

TEZ DÜZENLEMEYE NEREDEN VE NASIL BAŞLAMALIYIM ?

Tez düzenlemeye nereden ve nasıl başlamalıyım gibi birçok sorular bizlere ulaşmakta bende bu sorular gereği bu konuyu açıp sizlere açıklamak istiyorum. Tez düzenlemeye başlamadan önce yapmamız gerekenler şöyledir. Ya da öncelikle kendinize bir sorun ben bu tezi düzenlemeye nerden başlamalıyım ya da düzenleyebilecekmiyim eğer düzenleyemeyeceğinize inanıyorsanız akademik destek almanızı öneririm. Çünkü, bu işlem tez yazmaktan daha zor bir işlemdir.

Tez düzenleme yapmaya başlamadan önce bağlı olduğunuz enstitünün tez yazım kılavuzunu bir inceleyin ve kuralları tamamen ve eksiksiz olarak öğrenin. Daha sonra kılavuzlarda belirtildiği gibi adım adım gitmeye çalışın. 

Tezinizin yazım işlemi bittikten sonra, tez yazım kılavuzunuzda yer alan kurallar dahilinde, tez düzenleme işlemine şu şekilde başlamanızı öneririm. Önce tezinizin kapak sayfalarını oluşturun. Daha sonra tezin sayfa numaralarını verin. Bu işlemi bitirdikten sonra, tezimizin başlık ayarlarını ve punto-yazım stili ayarlarını yapınız. Bu işlemden sonra, Sayfaların köşe yapısını ayarlayınız. Örnek(Sağdan 3 Cm, Soldan 4 Cm v.b.)… Bu adımlar bittikten sonra sırasıyla, içindekiler listesi,tablolar listesi,şekiller listesi,grafikler listesi, özet – abstract sayfalarını ayarlayıp tez düzenleme işlemini bitiriniz. Bu adımları yaparken eğer program bilginiz yoksa, tez düzenleme işlemini oldukça zor yapacaksınız. Benim size tavsiyem eğer bu işte zaman harcayacaksanız, uzman kişilerden destek almanızı öneririm. Çünkü, bu iş bilinmediği takdirde stresli ve çok zaman alan bir iştir.

İçindekiler listesi,tablolar listesi,şekiller listesi,grafikler listesi, özet – abstract sayfaları nelerdir ve teze nasıl bir fayda sağlamaktadır. Birazda bunlardan bahsedelim.

İçindekiler Listesi Nedir ve İçeriği Nedir ?

İçindekiler listesi, tez bölümlerinin ve bölüm-alt başlıklarının hangi sayfada olduğunu gösteren bir sayfa biçimidir. Yüksek lisans ve Doktora tezlerinde bu sayfanın hazırlanması oldukça önemlidir. Çünkü, bu tezi okuyan kişilerin içerisinde geçen konu başlıkları öğrenmesi gerekmektedir. Bu yüzden tez düzenlemesi yapılırken tüm konu başlıklarının, içindekiler sayfasında olup olmadığına dikkat etmemiz gerekmektedir. Örnek; içindekiler sayfası aşağıdaki gibidir.

 

Not: Her üniversitenin içindekiler sayfa biçimi farklıdır.

Tablolar Listesi Nedir ve İçeriği Nedir ?

Tablolar listesi, tez bölümlerinde tablo başlıklarının hangi sayfada olduğunu gösteren bir sayfa biçimidir.  Tezlerimizi hazırlarken bu sayfanın hazırlanması oldukça önemlidir. Çünkü, tezde bulunan tablolar bilimsel verileri içerebilir. Bu verilerde, bir konuyu açıklığa kavuşturabilir. Bu yüzden araştırma yapan kişilerin, bu veri tablolarına daha erken ulaşması için, tez içeriğinde tez düzenlemesi yaparken bu sayfayı oluşturmak çok önemlidir.   Örnek; tablolar listesi sayfası aşağıdaki gibidir.

Şekiller Listesi Nedir ve İçeriği Nedir ?

Şekiller listesi, tez bölümlerinde şekil başlıklarının hangi sayfada olduğunu gösteren bir sayfa biçimidir.  Tezlerimizi hazırlarken bu sayfanın hazırlanması oldukça önemlidir. Çünkü, tezde bulunan şekiller bilimsel verileri içerebilir. Bu verilerde, bir konuyu açıklığa kavuşturabilir. Bu yüzden araştırma yapan kişilerin, bu veri niteliği taşıyan şekillere daha erken ulaşması için, tez içeriğinde tez düzenlemesi yaparken bu sayfayı oluşturmak çok önemlidir.   Örnek; şekiller listesi sayfası aşağıdaki gibidir.

Özet ve Abstract  Sayfası Nedir ?

Özet ve Abstract sayfaları yazmış olduğumuz tezin Türkçe ve İngilizce Özet sayfalarıdır. Bu sayfa hazırlanırken, tezimizde yer alan üç ve üçten fazla  bölümünün  özetinin yapılması gerekmektedir. Bu sayfa düzenlenirken de, enstitünüzün yayınlamış olduğu örnek özet-abstract  sayfasına bakmanız gerekmektedir.  Çünkü, her üniversitenin sayfa biçimi farklıdır.

Simgeler-Kısaltmalar Sayfası Nedir  ve Niçin Hazırlanır?

Simgeler-Kısaltmalar sayfası, tez içeriğinde geçen kısaltmaların açılımının belirtildiği önemli bir sayfadır. Bu sayfayı hazırlamak tez içeriğini anlam açısından önemlidir ve tez düzenlemesi yapılırken bu sayfanın hazırlanması unutulmaması gerekmektedir. Kısaltmaların çok olduğu bir tezde bu sayfa oluşturulmazsa eğer teziniz geçersiz sayılacaktır. Örnek, kısaltmalar listesi aşağıdaki gibidir.

 

Sayfa Yapısı ve Kenar Boşlukları

Sayfa yapısı ve kenar boşlukları tez düzenlemesi yapılırken, yapılması gereken en önemli işlemdir. Sayfa yapısı ve kenar boşlukları oluştururken, tez yazım kılavuzunda belirtilen sayfa kurallarına göre tüm teze aynısını uygulamak gerekmektedir. Örnek, Aşağıdaki gibidir.

Not: Her enstitünün sayfa yapısı farklıdır.

Tez Yazımında Satır Aralığı

Tez yazımında genellikle 1,5 satır aralığı kullanılmaktadır. Tezin bölümlerindeki başlık ve metin arasındaki satır aralığı ise enstitünüzün belirlemiş olduğu kurallara göre değişiklik göstermektedir ve tez düzenlemesi yaparken bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde teziniz geçersiz sayılacaktır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz tüm hususlar, tez düzenlemesi yaparken dikkat etmemiz gereken hususlardır. Bu hususlara dikkat etmeden hazırlanan tüm tezler geçersiz sayılır ve düzeltme alırsınız. Bu düzeltmeler de zamanınızı alarak, tez tesliminde sorun yaşamanıza neden olabilir. Unutmayın, tez teslim süreleri kısaldı ve zamanında teslim edilmeyen tezler geçersiz sayılıyor. Buda sizin okuldan atılmanıza neden olacaktır. Bu yüzden tez düzenleme işlemi oldukça zor bir iştir ve hiçbir şey bilmiyorsanız eğer, uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederim.

Tez Düzenleme vb. işlemler için bize ulaşabilirsiniz. 

124 cevap

 1. Elif dedi ki:

  Makalenizi iyi anladım. Tez düzenleme sürecine geçtiğim zaman sizi arayacağım.

 2. Görkem dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tez düzenlemeyi tam bilmiyordum ama yazınız sayesinde biraz fikir edindim sağolun.

 3. İlkay dedi ki:

  Merhaba hocam web sayfanızda, sakarya üniversitesi bitirme tez örnekleri mevcutmudur.

 4. Gamze dedi ki:

  Merhaba. Güvenilir olma durumunda size nasıl güvenebilirim.

  • tezdoktoru.com dedi ki:

   Merhaba Gamze hanım. Güvenilir olma konusunda bize şu şekilde güvenebilirsiniz. Hiçbir işlem yapmadan sizden bir para talep etmiyoruz. Tez düzenleme sürecinizde sizin tezinizi düzenlemeden bir para talebinde bulunmuyoruz. Tez düzenleme,İntihal oranı düşürme vb. İşlemleri hiçbir para almadan gerçekleştirmekteyiz. Bu işi yapan Herkes önce paranızı almakta sonra tezinizi düzenlemektedir. Biz ise para almadan işlem yapıyor. Ayrıca dosya sizin elinize geçmeden bir ödeme talep etmiyoruz.

 5. tezdoktoru.com dedi ki:

  Evet hocam. Tüm üniversitelerin tez yazım kılavuzuna göre tez düzenleme işlemi yapıyoruz.

 6. Emre can dedi ki:

  tezdoktoru, tez düzenleme sürecinde birebir destek veren bir kişi. Üstelik fiyat konusunda bu piyasada en uygun fiyatı veren kişi. Araştırma yapan arkadaşlar bana hak verecektir.

 7. İbrahim dedi ki:

  Makaleniz çok başarılı buldum. Tez düzenleme sürecimde sizden yardım alacağım. Teşekkürler

 8. tezdoktoru.com dedi ki:

  Evet efendim yapıyoruz. Gün içinde teslim alırsınız.

 9. tezdoktoru.com dedi ki:

  Evet hocam yapıyoruz

 10. erkan dedi ki:

  Hocam tezimi yarın düzenletmek istiyorum. Gün içerisinde yetişebilir mi ?

 11. Canan dedi ki:

  Tez yazım kılavuzumuzda tez düzenleme ile ilgili takıldığım noktalar var. Bu konularda yardım edebilirmisiniz.

 12. Kübra dedi ki:

  Tez düzenleme işlemleri dışında spss çalışması da yapıyormusunuz.

 13. İlkyaz dedi ki:

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi sbe tez düzenlemesi yapıyormusunuz.

 14. İlham dedi ki:

  Doktora tez düzenlemesini kaç günde yapıyorsunuz ?

 15. Bahar dedi ki:

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi tez yazım kılavuzuna göre kaynakça düzenlemesi yapıyormusunuz ?

 16. tezdoktoru.com dedi ki:

  Tabi hocam ne zaman isterseniz.

 17. Bekir dedi ki:

  Tez düzenleme işlemlerinde neleri yapıyorsunuz. Bilgi Alabilirmiyim ?

 18. Hülya dedi ki:

  Makaleniz çok başarılı. Peki sadece sayfa numaralandırma işlemi yapıyormusunuz ?

 19. tezdoktoru.com dedi ki:

  Tabi hocam her zaman

 20. Bahar dedi ki:

  Simgeler ve kısaltmalar listesi oluştururken nelere dikkat etmem gerekiyor. Yardımcı olabilirmisiniz.

  • tezdoktoru.com dedi ki:

   Merhaba hocam. Örneğin; uyb diye kelimeyi Metin içinde kullanmışsanız eğer, özel bir kısaltmalar sayfası yapıp, ulusal yazarlar birliği olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Aksi halde kural hatası olur.

 21. Işıl dedi ki:

  Merhaba. Noktalama işaretlerinin de düzenlemesini yapıyormusunuz?

 22. Enes dedi ki:

  Yalnızca içindekiler listesinin oluşumunu otomatik bir şekilde yapıp daha sonra pdf formatına aktarıyormusunuz

 23. Baran dedi ki:

  Eskişehir osmangazi üniversitesi tez yazım kılavuzuna göre tez düzenleme işlemi yapıyormusunuz ?

 24. İlkay dedi ki:

  Latex formatında tez düzenleme yapıyormusunuz ?

 25. Caner dedi ki:

  Satır aralığı kuralı 1,5 cm mi olmalı

 26. tezdoktoru.com dedi ki:

  Evet Semih bey yapıyoruz.

 27. tezdoktoru.com dedi ki:

  Hocam öncelikle merhaba. Bu konu ile ilgili web sayfamızda birçok makale bulunmaktadır. Arama butonundan kısaltmalar yazarak hepsine ulaşabilirsiniz.

 28. berke dedi ki:

  İçindekiler sayfası benim enstitümde farklı ona göre düzenleyebilirmisiniz

 29. İlkem dedi ki:

  Özet sayfasında anahtar kelimelerin alfabetik bir sırada mı olması gerekiyor

 30. Mehtap dedi ki:

  Dipnot kaynak gösterimi hakkında yardımcı oluyormusunuz

 31. berk dedi ki:

  Tez yazım kılavuzumu tam anlayamadım ve sakarya üniversitesi fen bilimler enstitüsüne göre tezimin düzenlemesi gerekiyor düzenleme işleminiz kaç gün sürer gün içinde teslim edebilirmisiniz

 32. Tayfun dedi ki:

  Merhaba hocam. Nişantaşı üniversitesindelim ve tez yüzım sürecime nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Bununla ilgili yardımcı oluyormusunuz ?

 33. Caner dedi ki:

  Bahçeşir üniversitesi sosyal bilimler ensitüsüne göre tez düzenlemesi yapıyormusunuz

 34. tezdoktoru.com dedi ki:

  Evet hocam. İrtibat numaramızdan ulaşarak bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 35. Hilal dedi ki:

  Her üniversitenin satır aralığı kuralı 1.5 cm mi

  • tezdoktoru.com dedi ki:

   Genellikle öyle hocam. Ama bazı enstitülerde farklı olabiliyor. Bunun için Üniversitenizin yayınlamış olduğu tez yazım kılavuzuna bakarsanız eğer, net bilgiye ulaşabilirsiniz.

 36. Nilüfer dedi ki:

  Noktalama işaretlerini düzenlemem için kolay bir yol var mı biliyormusunuz ?

 37. tezdoktoru.com dedi ki:

  Tabiki. İletişim numaramızdan bize ulaşın size yardımcı olalım.

 38. Ceyda dedi ki:

  Merhaba. Bahçeşehir üniversitesi lisans öğrencisiyim. Tezimin yarın sabaha bitmesi gerekiyor. Bana yardımcı olabilirmisiniz.

 39. Şeyma dedi ki:

  Harika bir yazı. Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ne yazık ki danışman hocalarımız bile bize bu konuda bilgi vermiyor saolun

 40. Hilal dedi ki:

  Anlatımınız çok açıklayıcı. Ancak, içindekiler listesinin yapımını anlatan bir videonuz varmı?

 41. Betül dedi ki:

  Tezimi düzenletmek istiyorum

 42. tezdoktoru.com dedi ki:

  Öncelikle merhaba. Tabiki hocam her zaman düzenleyebiliriz.

 43. Ege dedi ki:

  Merhaba. İstanbul bilgi üniversitesi tez yazım kılavuzuna göre tez düzenlemesi yapıyormusunuz. Yalnız ingilizce tez yazım kılavuzumuz.

 44. Aslı dedi ki:

  Gazi üniversitesi eğitim bilimleri enstitüsü tez düzenlemesi yapıyormusunuz

 45. hikmet dedi ki:

  Tezimi bir günde düzenleyebilirmisiniz 300 sayfa ve kaynak hatam çok. geri dönüş yaparsanız sevinirim

 46. Elif dedi ki:

  Tez düzenleme yazınızı çok beğendim. Saü fen bilimleri tez düzenlemesi yapıyormusunuz kılavuza göre

 47. ömer dedi ki:

  sadece İçindekiler kısmı oluşturuyormusunuz

 48. tezdoktoru.com dedi ki:

  İletişim numaramızdan bizi ararsanız hocam size daha detaylı bilgi verebiliriz

 49. Osman dedi ki:

  İmla kurallarının düzenlemesine bakıyormusunuz ?

 50. merve dedi ki:

  Hocam ben ordudayım. Mail yolu ile düzenleme işlemi alıyormusunuz. Bu arada yazınızı beğendim. Sayfada çok yararlı bilgiler buldum emeğinize sağlık

 51. merve dedi ki:

  Herşey çok güzel hazırlamışsınız. Mail yolu ile tez düzenleme hizmeti veriyormusunuz. Orduda oturuyorum.

 52. faruk dedi ki:

  Harika bir çalışma tebrik ederim

 53. faruk dedi ki:

  Harika bir yazı, Çok açıklayıcı teşekkür ederim

 54. Damla dedi ki:

  Çukurova Üniversitesinin tez yazım kılavuzuna göre bitirme tezi düzenlemesi yapıyormusunuz ?

 55. Hande dedi ki:

  Her üniversitenin sayfa kenar cm ayarları farklı mı

 56. İlkem dedi ki:

  Kaynakça düzenlemesi yapıyormusunuz ?

 57. ceren dedi ki:

  Merhaba. Mersin üniversitesin kamu yönetimi bölümü okuyorum. Tez yazım kılavuzunu bulamadım yardımcı olurmusunuz.

 58. Cenk dedi ki:

  Baü sosyal bilimler enstitüsüne göre tez düzenlemesi yapıyormusunuz

 59. nuran dedi ki:

  Merhaba hocam tez öneri formu da hazırlıyormusunuz

 60. esra dedi ki:

  Merhaba tez düzenleme dışında bitirme ödevide hazırlıyormusunuz

 61. Berkan dedi ki:

  İstanbul aydın üniversitesi tez düzenlemesi yapıyormusunuz

 62. Mesude dedi ki:

  Harika bir yazı. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

 63. canan dedi ki:

  SAÜ bitirme tezi düzenliyormusunuz ne kadar sürede teslim edersiniz eğer düzenlerseniz

 64. sena dedi ki:

  İntihal oranıda düzenliyormusunuz

 65. tezdoktoru.com dedi ki:

  Biz teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button