+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi Nedir? gibi soruların yanıtlarını çok arayan öğrenciler için, bu konuya açıklık getirmek istedik. Arkadaşlar tezsiz yüksek lisans bitirme projesi, aslında yüksek lisans tezlerine benzemektedir. Yüksek lisans bitirme projesini hazırlarken arkadaşlar, yüksek lisans tezlerine bakıp da hazırlamanız sizler için faydalı olacaktır. Çünkü yazım konusunda hiçbir farklılık yoktur. Yüksek lisans bitirme projesinin, normal bir Yüksek Lisans Tezinden tek farkı veya tek özelliği, bu programı bitiren arkadaşlar hiçbir şekilde doktoraya başlayamazlar. Bu yüzden ismi Yüksek Lisans Bitirme Projesidir. Nasıl Üniversite Eğitim ve Öğretim Hayatımızı tamamlarken, bitirme projesi ödevi aldıysak buda yüksek öğrenimi tamamlarken aldığımız son ödev olmasından dolayı ismi yüksek lisans bitirme projesi olarak adlandırılmaktadır. 

Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi Nasıl Hazırlanır?

Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi Hazırlarken Aşağıdaki Adımlara Dikkat Etmemiz Gerekmektedir. Bunlar;

  • Öncelikle tez yazmaya başlamadan önce, tez yazım dili yani akademik dil olan (APA) Yazım tekniğini öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü yüksek lisans bitirme tezi veya yüksek lisans bitirme projenizi yazarken günlük konuşma diliyle yazamazsınız. Ancak, akademik dille tezinizi yazabilirsiniz. Bu teknik dışına çıkarsanız teziniz enstitüden geçmeyebilir ve buda sizin tezden bir daha ki döneme kalmanızı sağlar.
  • İkinci olarak yine tez yazmaya başlamadan önce bağlı bulunduğunuz enstitünün, tezsiz yüksek lisans bitirme projesi tez yazım kuralları kılavuzunu indiriniz ve bu kuralları iyice öğreniniz çünkü bu kuralları öğrenmeniz gerekmekte ve bu kurallar dahilinde tezinizi yazmanız gerekmektedir. Eğer bu kurallarda herhangi bir yanlış bulunursa tezinizin düzeltilmesi istenecektir. Bu kurallar dahilinde tezin son teslim tarihine kadar tezinizi düzenlemezseniz eğer, teziniz geçersiz sayılacak ve o tezden geçemeyeceksiniz. Eğer tezinizi bu kurallar çerçevesinde düzenlemiyor veya düzenleyemiyorsanız bizden yardım alabilirsiniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz iki madde de tezsiz yüksek lisans bitirme projesini hazırlarken içerik kadar önemli, öğrenmeniz gereken önemli konulardır. Bu konuları öğrenmeniz ve tez araştırmasına sonra geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü, bu konuların düzenlenmesi inanın yazma işinden daha zordur. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz konuları öğrenmeden tez araştırmasına geçmeyiniz.
  • Bunları halledik’ten sonra yüksek lisans bitirme projesi konumuz hakkında tez araştırmasına geçebiliriz. Peki tez araştırmamı nereden ve nasıl yapacağım diyorsunuzdur muhtemelen, arkadaşlar tez araştırması yaparken günümüzde en çok kullanılan ve dünyanın en büyük teknolojik gelişimi olan internetten makale taramasını yapınız. Eğer bunlarda yeterli olmazsa eğer, okulunuzun kütüphanesinden veya akademik yayın yapan kitapçılardan konuyla ilgili yazılmış kitaplara başvurunuz. Bu kitaplar ve makaleler tez yazma işinizde sizlere çok faydalı olacaktır. Bunların yanında gazete veya dergi olmaz mı gibi sorular bizlere sormanıza gerek yoktur. Kısacası tez konunuzla alakalı, nerede yazılmış bir yazı varsa bu yazıları tezinizde kaynak olarak kullanabilirsiniz. Ancak, tez yazım kurallarınız dahilinde ve kaynağını göstermek şartıyla.
  • Bu aşamaları atlattıktan sonra tez yazmaya geçmeden önce, tezinizin ana bölümlerini, alt başlıklarını ve kullanacağınız kaynakları bir sıraya sokun. Yani kısacası bir içindekiler sayfası oluşturunuz. Bunu yaparsanız eğer, tezinizi yazarken öncelikle zamandan tasarruf edeceksiniz ve tezinizde hızla ilerleyecek, böylelikle nerede kaldığınızı ve nasıl devam etmeniz gerektiğini de bileceksiniz. Bunu yapmak size büyük avantaj sağlayacaktır. 

Tez Düzenleme vb. işlemler için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button