+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tez Yazım Kılavuzu

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Bu tez yazım kılavuzunun hazırlanmasındaki en büyük amaç, Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Doktora programlarında tez hazırlayan bütün öğrencilere tez yazım kuralları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu kılavuzda yer alan bütün kurallara bütün tez hazırlayan öğrencilerin uyması gerekmektedir. Tez yazım kılavuzunda yer alan kurallara uymayan öğrencilerin tezleri geçersiz sayılacaktır.

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans, Doktora ve Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerinin tezlerini nasıl hazırlaması gerektiği konusunda bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Bu yazımızda bu kılavuzla ilgili detaylı bilgilere yer verilecektir.

SAYFA KENAR BOŞLUKLARI

Sayfa kenar boşlukları, tezin A4 sayfa biçiminin nasıl olması gerektiğini belirten bir kuraldır. Bu kural, Tez Düzenlemeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken il kuraldır. Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tez hazırlayanlar “Sayfanın Sağından 2 cm, Sayfanın Solundan 4 cm, Sayfanın Üstünden 3,5 cm, Sayfanın Altından 2 cm” boşluk bırakılıp tez yazılmalıdır. Aşağıda yer alan görselde örnek olarak bu durum belirtilmiştir. Ancak, bu bir örnektir. Her Üniversitenin ve Her Enstitünün Tez yazım kuralları farklıdır. Bu nedenle, Tez Düzenlemesi yaparken mutlaka enstitünüzün son güncel tez yazım kılavuzuna göre tez düzenleme işlemlerinizi yapmayı unutmayınız.

Not: Yukarıda yer alan görsel bir örnek teşkil etmektedir. Her Üniversitenin ve Her enstitünün sayfa kenar boşlukları kuralı farklıdır.

KAPAK SAYFALARI

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yazımı bitmiş olan tüm tezlerin kapak sayfalarının olması gerekmektedir. Tüm tezlerde iç kapak ve dış kapak sayfaları bulunmaktadır. Kapak sayfalarının da, tez yazım kurallarına göre hazırlanması ve düzenlemesi gerekmektedir. Çünkü, tez yazım işlemi bittikten sonra tez öğrencilerin hepsi tez savunmasına girmektedir. Yüksek Lisans savunmalarında 3 kişi, Doktora Tez savunmalarında 5 kişi bulunmaktadır.  Bu savunmaya, öğrencinin tez danışma dışında kişilerde katılmaktadır. Bu yüzden, yazılan tüm tezlerde Kapak sayfaları bulunmaktadır. Kapak sayfalarında “Üniversite Adı, Anabilim dalı, Tezin Konusu, Öğrencinin Adı Soyadı, Tez Danışmanının Adı Soyadı” gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin düzenlenme işlemi de, Üniversitenin ve Enstitünün yayınlamış olduğu tez yazım kılavuzuna göre yapılması gerekmektedir. Aşağıda yer alan görselde, tez kapak sayfası örneği bulunmaktadır. Tez kapak sayfaları bu görseldeki gibi hazırlanmaktadır. Aşağıdaki görselde yer alan bilgiler tüm tezlerin kapak sayfalarında yer alması gerekmektedir. Ancak tüm tezlerin kapak şablonu, yani biçimsel düzeni birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kapak sayfalarınızı Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tez yazım kılavuzunuzda yer alan biçimsel kurallara göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Not: Yukarıda yer alan görselde, tez kapak sayfasının ne olduğunu belirtmek için örnek olarak hazırlanmıştır. Her Üniversitenin ve Her enstitünün kapak sayfa biçimleri farklıdır. Bu nedenle, kapak sayfalarınızı, enstitünüzün belirlemiş olduğu kurallara göre düzenlemeniz gerekmektedir.

İÇİNDEKİLER SAYFASI

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İçindekiler sayfası, bir tezde yer alan başlıkların hangi sayfada olduğunu gösteren bir sayfadır. Tez düzenleme işlemleriniz sırasında, bu sayfayı da oluşturmanız gerekmektedir. Bu sayfanın oluşturulması da, ana tez yazım kurallarındandır. İçindekiler sayfa yapısı, tüm Üniversitelerde ve enstitülerde farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, tezinizin içindekiler sayfasını oluşturmadan önce, tez yazım kılavuzunuzda yer alan içindekiler sayfası örneğine mutlaka bakınız. Daha sonra, belirtilen kurallara göre içindekiler sayfanızı oluşturunuz. Unutmayın!!! Farklı bir enstitünün veya farklı bir Üniversitenin içindekiler sayfası örneği ile, içindekiler sayfanızı oluşturursanız, teziniz geçersiz sayılacaktır. Örnek içindekiler sayfası aşağıdaki gibi olmalıdır.

Not: Yukarıda yer alan görseldeki içindekiler sayfası bir örnektir. Tüm Üniversitelerin içindekiler sayfa şablonu farklılık göstermektedir.

TABLOLAR LİSTESİ-ŞEKİLLER LİSTESİ VE GÖRSELLER LİSTESİ

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Görseller Listesi tez düzenlemesi yapılırken hazırlanan önemli sayfalardan bir tanesidir. İlgili enstitünüz, tezinizde tablo, şekil veya bir resim görseli bulunduğunda, bunların ne olduğunu ve ne anlattığını belirtmenizi istemektedir. Bu nedenle, tezinizde yer alan tüm tablo, şekil veya resim görselini adlandırmanız daha sonra da bunları ayrı ayrı sayfalar oluşturarak, içindekiler sayfasından sonra göstermeniz gerekmektedir. Bu kural, Türkiye’de bulunan tüm Üniversitelerin enstitülerinde geçerlidir. Aşağıda yer alan görsellerde, Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Görseller Listesi örnekleri verilmiştir.

Not: Yukarıda yer alan görsellerde Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Görseller Listesi sayfası bir örnektir. Tüm Üniversitelerin Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Görseller Listesi sayfa şablonu farklıdır.

ÖZET VE ABSTRACT

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Özet ve Abstract sayfaları, tez yazım süreci bittiğinde tez çalışmasını özetleyen sayfalardır. Bu sayfaların da tez düzenleme sürecinde düzenlenmesi gerekmektedir. Çünkü, Üniversitelerin belirlemiş oldukları Özet ve Abstract sayfa örnekleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle, kılavuzunuzda belirtilen kurallara göre, Özet ve Abstract sayfalarınızı yazmanız ve düzenlemeniz gerekmektedir. Örnek Özet ve Abstract sayfası aşağıda yer alan görsellerde gösterilmektedir.

Not: Yukarıda yer alan görsellerde Özet ve Abstract sayfası bir örnektir. Tüm Üniversitelerin Özet ve Abstract sayfa şablonu farklıdır.

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tez yazım işlemi bittikten sonra, tezinizi tez yazım kılavuzuna göre düzenlemeniz gerekmektedir. Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tez yazım kılavuzunuza göre tezinizi düzenlemezseniz eğer, teziniz geçersiz sayılacaktır. Tez Düzenleme sürecinizde, yukarıda belirtilen hususlarda düzenleme yapmanız gerekmektedir. Yukarıda anlattığımız kurallar, tüm tez yazım kılavuzlarında anlatılan ve uygulanan genel kuralları içermektedir. Tez yazım süreciniz bittikten sonra, tez düzenleme sürecinizde destek almak vb. konularda sorularınız olursa eğer, bize ulaşabilirsiniz.

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tez Yazım Kılavuzuna Aşağıda Yer Alan Linkten Ulaşabilirsiniz.

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tez Yazım Kılavuzu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button