+905326745495
bilgi@tezdoktoru.com

Yüksek Lisans Tezi

Tez Düzenleme ve Akademik Danışmanlık Merkezi

Bu makalemizde sizlere değerli arkadaşlar, yüksek lisans tezi nedir? Yüksek lisans tez çalışmasında izlemeniz gereken yoldan bahsedeceğim. Öncelikle sizlere yüksek lisans tezinin ne olduğunu ve nasıl yazılması gerektiğinden bahsedelim. Yüksek Lisans Tezini ilk olarak hazırlayacak öğrenciler öncelikle yapması gereken işlem tez konusu iyi belirlemelidir. Çünkü yazacak olduğumuz yüksek lisans tezi ile ilgili az bir kaynak var ise, o tez konusunda kaynak bulmamız zorlaşacaktır. Ne kadar kaynak bulursak eğer o kadar tez içeriği olması hem tezin geçerliliği açısından hemde intihal oranın düşük olmasına yardımcı olacaktır. İntihal oranı hakkında daha detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Hazırlanır?

Yüksek lisans tezi hazırlamadan önce yapmamız gereken önemli adımlar ve öğrenmemiz gereken önemli şeyler bulunmaktadır. Ben sizlere bunları hangi adımlarda gerçekleştirmeniz gerektiğini ve hangi adımlarda uygularsanız tezinizi hemen ve daha hızlı nasıl yazarsınız bunlar hakkında bilgiler vereceğim. Bunları aşağıdaki maddeler halinde sizlere sıraladım.

  • Öncelikle yapmanız gereken en öncelikli kural (APA) veya diğer adıyla akademik dil, kurallarını yüksek lisans tezi yazmaya başlamadan önce öğrenmeniz gerekmektedir.
  • İkinci olarak yüksek lisans tezini yazacağınız üniversitenin, bağlı bulunduğunuz enstitünün tez yazım kılavuzunu indiriniz. Çünkü bu kuralları bilmeniz, sizin için önceden avantaj sağlayacaktır. Bu kuralları bildiğiniz takdirde tezinizi bu kurallar dahilinde yazacağınızdan, tez yazarken bir yandan da enstitünün size belirtmiş olduğu kurallar çerçevesinde yüksek lisans tezinizi düzenleyeceksiniz ve bir daha da arkanıza dönüp bakmayacaksınız. Yani bir tezi iki kere düzenlemeyeceksiniz. Buda size haliyle zaman kazandıracak
  • Üçüncü olarak tez konunuzla ilgili kütüphanelerden veya internette daha önce yazılmış bir tez varmı ona bakınız. Eğer var ise, ve tezde onaylanmışsa o teze göre tezinizin taslağını oluşturmanız sizler için faydalı olacaktır. Böylece yüksek lisans tez yazım süreciniz biraz daha kısa sürecektir.
  • Kaynak taramasını oldukça fazla yapınız. Ne kadar çok zengin içerik ile yüksek lisans tezinizi yazarsanız eğer, sizler için çok daha iyi olacaktır. Bunun nedeni ise, son zamanlarda intihal oranı yani benzerlik oranlarının yüksek olmasıdır. İntihal oranından geçemezseniz tezden geçer not alamayacaksınız. Eğer intihal oranından geçerseniz, tezden geçer not alabilirsiniz. Bu yüzdendir ki ne kadar zengin içerik o kadar, benzerlik oranını düşürürsünüz.
  • Bu aşamaları atlattıktan sonra en son önerimiz sizlere. Tezinizi yazmadan ana bölüm başlıklarını ve alt başlıkları belirleyiniz. Yani kısacası bir içindekiler sayfası oluşturunuz. İçindekiler sayfası oluşturup tez yazmaya başlarsanız eğer, tezinizi sistematik olarak karıştırmadan yazacak ve buda sizlere ekstra zaman kazandıracaktır. 

Bu yazımızda kafanıza takılan soruları bizimle lütfen paylaşınız. Online destek hattından veya iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button